Bezorgdheid doorbreken


Vrijwel iedereen kent de situatie wel dat er alsmaar een deuntje door je hoofd speelt dat zich voortdurend blijft herhalen. Hoe meer je probeert om het kwijt te raken, hoe erger het lijkt terug te komen. In het Engels wordt dit ‘earwurm’ genoemd, oftewel ‘muzikale oorwurm’.

Nu heb ik even iets nagezocht over dit fenomeen en wat de beste remedie is om ervan af te komen. De meest efficiënte manier om van zo’n ongewenst deuntje verlost te worden, is om het bewust te vervangen door een andere, een door jou gewenste melodie.

Vorige artikel
Ik maak even een sprongetje naar mijn vorige artikel in deze rubriek ‘Uit het leven’, waarin ik iets deelde over bezorgdheid dat mij de laatste tijd nogal heeft beziggehouden. 
De onverwachte ontmoeting die ik had - zoals te lezen was in het november-nummer - heeft mij aan het denken gezet. Met name over mijn persoonlijke omgang met bezorgdheid. Wanneer je bezorgd bent, kun je jezelf steeds weer voorhouden dat Gods Woord zegt dat dat niet hoeft (of zelfs niet mag), maar de kans dat die bezorgdheid daardoor zal verdwijnen, is uiterst gering. Het is immers een bepaald gevoel, en gevoelens verdwijnen niet door een simpel commando.

Treffende Bijbeltekst
Onlangs kwam er - in dit verband - een treffende tekst op mijn pad: ‘Wees in geen ding bezorgd, maar laat uw verlangens in alles, door bidden en smeken, met dankzegging bekend worden bij God; en de vrede van God, die alle begrip te boven gaat, zal uw harten en uw gedachten bewaken in Christus Jezus. Verder, broeders, al wat waar is, al wat eerbaar is, al wat rechtvaardig is, al wat rein is, al wat lieflijk is, al wat welluidend is, als er enige deugd is en als er iets prijzenswaardigs is, bedenk dat.’ (Filippenzen 4:6-8).
Wanneer je deze Bijbelverzen rustig overdenkt, vallen een aantal dingen op.
In ‘geen ding’ bezorgd zijn, betekent dus dat we ‘alles’ aan Hem kunnen overlaten. We hoeven zelf niets te dragen en we mogen alle bezorgdheid op Hem werpen. Daarnaast mogen we ál onze verlangens bekendmaken bij God. Er is geen beperking. Recht vanuit ons hart, in onze eigen woorden, mogen we Hem alles vertellen ‘door bidden en smeken’, mét dankzegging!

Bemoedigend
Met name het laatste gedeelte (vers 8) zag ik echt als een hulp in de strijd tegen mijn bezorgdheid. De kern van dit vers gaat om het afleggen van negatieve gedachten van bezorgdheid, en dingen te bedenken die waar, eerbaar, rechtvaardig, rein, beminnelijk en liefelijk zijn, die deugd heten en lof verdienen.
In feite is het net als met die ‘muzikale oorwurm’. Wil je deze doen verdwijnen, dan zal er een andere melodie voor in de plaats moeten komen. En zo is het eigenlijk ook met bezorgdheid. Willen we dit overwinnen, dan zullen we negatieve gedachten moeten vervangen door positieve.
De afgelopen tijd heb ik ervaren dat de Heere Jezus mij hierbij geholpen heeft door mijn gedachten meer en meer op Hem én op Bijbelse positieve dingen te richten en niet op de omstandigheden.

Het zal een levenslang proces zijn, maar samen met Hem mogen we de strijd tegen bezorgdheid aangaan. Het overdenken van Filippenzen 4:6-8, maar ook Mattheus 6:25-34 en Psalm 23 kunnen hierbij dienen als een geweldige hulp!

Dit artikel is onlangs verschenen in 'Het Zoeklicht' nr. 02 - 2026 en is een bijdrage die ik voor dit blad mocht schrijven.

 

Reacties